Art Central Tirana Apt (3700 ALL/30 EUR night) Kafe Flora

Contact us for this property.

Rooms & guests

Property Type: One bedroom living room and bathroom apartment

Bedroom Types: One Bedroom

Beds: Double Bed one sofa

Bathrooms: 1

Max Adults: 3

Mirësevini në këtë Apartament interesant i cili ndodhet në Qendrën historike të Tiranës (vetëm 3 minuta ecje në këmbë nga Sheshi Skenderbeg).Apartamenti ndodhet në katin e 4-të të një pallati pranë rrugës më të rëndësishme në Tiranë të quajtur “Rruga e Durrësit”.Ka afër një stacion autobusi, Super Market, zyrë këmbimi, bare, restorante.

Nëse dëshironi të keni një Vend Akomodimi të këndshëm për të pasur një pozicion shumë të mirë të kryeqytetit Shqiptar, ky apartament është Zgjedhja e duhur për ju. Apartamenti ndodhet në katin e 4-të të një ish-ndërtese diktature (brenda shumë e sigurt dhe shumë e qetë). Nuk ka ashensor në ndërtesë por banesa është shumë e rehatshme dhe e pastër për një maksimum prej 3 personash.

Hapsira

Ka një dhomë ndenje së bashku me kuzhinën dhe tryeza e ngrënies është afër një ballkoni të vogël dhe shumë të bukur. Ka një tavolinë tjetër të vogël dhe një divan afër (i cili gjithashtu mund të ndryshohet në një shtrat).Në dhomën e gjumit, ka një krevat dopio dhe gjithashtu ka një dhomë për Piano.

Check in : Ora 13:30 (Minimum)

Check Out : Ora 11:00 (Maksimumi)

Welcome to this interesting Apartment which is situated in the historical Center of Tirana (only 3 minutes walking time from Skenderbeg Square).
The Apartment is on the 4th Floor of one Building beside the most important street in Tirana called “Durresi Street”.
There is a Bus station, Super Market, Exchange office, Bars, restaurants nearby.
If you want to have a nice Accommodation Place for having very good Accessibility of Albanian Capital , This apartment is the Right Choice for you. 🙂

The space
The apartment is on the 4th floor of an Ex Dictatorship Building (very safe and very quiet inside). There is no Elevator in the building but the apartment is very Comfortable and Clean for a maximum of 3 Persons.
There is One Living room together with the kitchen and the eating table is near one small and very cute balcony. There is a sofa in the living room (which can be also Changed to a bed).
In the Bedroom, there is a Double bed and also there is a Piano Room.

*Please note that all prices are based on Albanian Lek and will apply the daily exchange rate if you pay in other currencies.

AMENITIES

Basic

Wifi

Available throughout the listing

Washer

Air conditioning

Dedicated workspace

Heating

Essentials

Towels, bed sheets, soap, and toilet paper

Hot water

Iron

Family features

Children’s books and toys

Facilities

Free parking on premises

Single level home

No stairs in home

Paid parking on premises

Free street parking

Dining

Kitchen

Space where guests can cook their own meals

Stove

Cooking basics

Pots and pans, oil, salt and pepper

Refrigerator

Dishes and silverware

Oven

Guest access

Smart lock

Logistics

Long term stays allowed

Allow stay for 28 days or more

Luggage dropoff allowed

For guests’ convenience when they have early arrival or late departure

Bed and bath

Hair dryer

Shampoo

Hangers

Outdoor

Patio or balcony

Safety features

Smoke alarm

Carbon monoxide alarm