Categories
Apartments

Sweet Apartment (3500 ALL / 28 EUR per night) Kafe FloraRooms & guests

Property Type: One bedroom living room and bathroom apartment

Bedroom Types: One Bedroom

Beds: Double Bed one sofa

Bathrooms: 1

Max Adults: 3

Mirësevini në këtë Apartament interesant i cili ndodhet në Qendrën historike të Tiranës (vetëm 3 minuta ecje në këmbë nga Sheshi Skenderbeg).Apartamenti ndodhet në katin e 4-të të një pallati pranë rrugës më të rëndësishme në Tiranë të quajtur “Rruga e Durrësit”.Ka afër një stacion autobusi, Super Market, zyrë këmbimi, bare, restorante.

Nëse dëshironi të keni një Vend Akomodimi të këndshëm për të pasur një pozicion shumë të mirë të kryeqytetit Shqiptar, ky apartament është Zgjedhja e duhur për ju. Apartamenti ndodhet në katin e 2-të të një ish-ndërtese diktature (brenda shumë e sigurt dhe shumë e qetë). Nuk ka ashensor në ndërtesë por banesa është shumë e rehatshme dhe e pastër për një maksimum prej 3 personash.

Hapsira

Ka nje guzhine te vogel me nje tavolin ngrenie dhe nje dhome gjumi te bollshme me nje divan dhe televizor ku mund te kaloni pjesen me te madhe te dites.

Check in : Ora 13:30 (Minimum)

Check Out : Ora 11:00 (Maksimumi)

Welcome to this interesting Apartment which is situated in the historical Center of Tirana (only 3 minutes walking time from Skenderbeg Square).
The Apartment is on the 4th Floor of one Building beside the most important street in Tirana called “Durresi Street”.
There is a Bus station, Super Market, Exchange office, Bars, restaurants nearby.
If you want to have a nice Accommodation Place for having very good Accessibility of Albanian Capital , This apartment is the Right Choice for you. 🙂

The space
The apartment is on the Second floor of an Ex Dictatorship Building (very safe and very quiet inside). There is no Elevator in the building but the apartment is very Comfortable and Clean for a maximum of 3 Persons.
There is One small interesting kitchen and the eating table is near the window and a large bedroom with a sofa and tv where you can enjoy most of the time of the day
The Bathroom is very clean and has a lot of space, there is a hairdryer, Clothes Washing Machine, Shampoo. etc


AMENITIES

Basic

Bathroom

Hair dryer

Shampoo

Bedroom and laundry

Washer

Essentials

Towels, bed sheets, soap, and toilet paper

Iron

Hangers

Entertainment

TV

Heating and cooling

Air conditioning

Home safety

Smoke alarm

Internet and office

Wifi

Location features

Private entrance

Separate street or building entrance

Parking and facilities

Free parking on premises

Gym

Services

Breakfast

Breakfast is provided

Long term stays allowed

Allow stay for 28 days or more

This place may not have a carbon monoxide detector. Reach out to the host with any questions.

Oven

Guest access

Smart lock

Available throughout the listing

Dedicated workspace

Kitchen and dining

Kitchen

Space where guests can cook their own meals

Logistics

Long term stays allowed

Allow stay for 28 days or more

Luggage dropoff allowed

For guests’ convenience when they have early arrival or late departure

Bed and bath

Hair dryer

Shampoo

Hangers

Outdoor

Patio or balcony

Safety features

Smoke alarm

Carbon monoxide alarm

Categories
Apartments

Couple apartments (4000 ALL / 33 EUR per night) Ambasada Amerikane

Rooms & Guests

Max Adults: 2

Vendi ynë është i ri dhe ka një ndjesi bashkëkohore ndërsa është akoma tërheqës. Përfshin një kuzhinë të përshtatshme, një dhomë gjumi, një divan të rehatshëm në dhomën e ndenjes. ne zonen ku ndodhen apartamentet ka Shumë restorante, qendra tregtare, kafene, tregje E shkëlqyeshme për çiftet, udhëtarët e biznesit, miqtë që udhëtojnë së bashku, madje edhe çiftet me një fëmijë.

Hapsira
Vendndodhja jonë është shumë afër Parkut Kombëtar, kështu që ju mund të praktikoni sport, vrapim në një natyrë të bukur të qetë ose mund të ushtroni në një palestër të hapur afër liqenit.

Check in : Ora 13:30 (Minimum)

Check Out : Ora 11:00 (Maksimumi)

Make yourself at home in our warm apartment. Our place is new and has a contemporary feel while still inviting. Includes a convenient kitchen, a master bedroom, a comfortable sofa in the living room.

This area is considered to be one of the safest and family friendly in Tirana, both lively and quiet at the same time. Plenty of restaurants, shopping centers, cafes, markets nearby to choose from. Great for couples, business travelers, friends traveling together, even couples with a kid.

The space
Our location is very near by the National Park, so you can practice sport, jogging in a beautiful quiet nature or you can exercise in an open space gym near by the lake.

AMENITIES

Basic

Wifi

Available throughout the listing

Air conditioning

TV

Dedicated workspace

A table or desk with space for a laptop and a chair that’s comfortable to work in

Essentials

Towels, bed sheets, soap, and toilet paper

Hot water

Facilities

Free street parking

Dining

Kitchen

Space where guests can cook their own meals

Cooking basics

Pots and pans, oil, salt and pepper

Dishes and silverware

Coffee maker

Refrigerator

Stove

Guest access

Private entrance

Separate street or building entrance

Logistics

Long term stays allowed

Allow stay for 28 days or more

Bed and bath

Hair dryer

Hangers

Shampoo

Location

Lake access

Safety features

First aid kit

Categories
Apartments

Art Central Tirana Apt (4000 ALL/33 EUR night) Kafe Flora

Rooms & guests

Property Type: One bedroom living room and bathroom apartment

Bedroom Types: One Bedroom

Beds: Double Bed one sofa

Bathrooms: 1

Max Adults: 3

Mirësevini në këtë Apartament interesant i cili ndodhet në Qendrën historike të Tiranës (vetëm 3 minuta ecje në këmbë nga Sheshi Skenderbeg).Apartamenti ndodhet në katin e 4-të të një pallati pranë rrugës më të rëndësishme në Tiranë të quajtur “Rruga e Durrësit”.Ka afër një stacion autobusi, Super Market, zyrë këmbimi, bare, restorante.

Nëse dëshironi të keni një Vend Akomodimi të këndshëm për të pasur një pozicion shumë të mirë të kryeqytetit Shqiptar, ky apartament është Zgjedhja e duhur për ju. Apartamenti ndodhet në katin e 4-të të një ish-ndërtese diktature (brenda shumë e sigurt dhe shumë e qetë). Nuk ka ashensor në ndërtesë por banesa është shumë e rehatshme dhe e pastër për një maksimum prej 3 personash.

Hapsira

Ka një dhomë ndenje së bashku me kuzhinën dhe tryeza e ngrënies është afër një ballkoni të vogël dhe shumë të bukur. Ka një tavolinë tjetër të vogël dhe një divan afër (i cili gjithashtu mund të ndryshohet në një shtrat).Në dhomën e gjumit, ka një krevat dopio dhe gjithashtu ka një dhomë për Piano.

Check in : Ora 13:30 (Minimum)

Check Out : Ora 11:00 (Maksimumi)

Welcome to this interesting Apartment which is situated in the historical Center of Tirana (only 3 minutes walking time from Skenderbeg Square).
The Apartment is on the 4th Floor of one Building beside the most important street in Tirana called “Durresi Street”.
There is a Bus station, Super Market, Exchange office, Bars, restaurants nearby.
If you want to have a nice Accommodation Place for having very good Accessibility of Albanian Capital , This apartment is the Right Choice for you. 🙂

The space
The apartment is on the 4th floor of an Ex Dictatorship Building (very safe and very quiet inside). There is no Elevator in the building but the apartment is very Comfortable and Clean for a maximum of 3 Persons.
There is One Living room together with the kitchen and the eating table is near one small and very cute balcony. There is a sofa in the living room (which can be also Changed to a bed).
In the Bedroom, there is a Double bed and also there is a Piano Room.

*Please note that all prices are based on Albanian Lek and will apply the daily exchange rate if you pay in other currencies.

AMENITIES

Basic

Wifi

Available throughout the listing

Washer

Air conditioning

Dedicated workspace

Heating

Essentials

Towels, bed sheets, soap, and toilet paper

Hot water

Iron

Family features

Children’s books and toys

Facilities

Free parking on premises

Single level home

No stairs in home

Paid parking on premises

Free street parking

Dining

Kitchen

Space where guests can cook their own meals

Stove

Cooking basics

Pots and pans, oil, salt and pepper

Refrigerator

Dishes and silverware

Oven

Guest access

Smart lock

Logistics

Long term stays allowed

Allow stay for 28 days or more

Luggage dropoff allowed

For guests’ convenience when they have early arrival or late departure

Bed and bath

Hair dryer

Shampoo

Hangers

Outdoor

Patio or balcony

Safety features

Smoke alarm

Carbon monoxide alarm

Categories
Apartments

Ring Apartment (3000 ALL / 25 EUR per night) Zogu i ZiRooms & guests

Property Type: One bedroom living room and bathroom apartment

Bedroom Types: One Bedroom

Beds: Double Bed one sofa

Bathrooms: 1

Max Adults: 3

Shijoni komoditetin që ofron ky apartament i ri. I ndodhur në një zonë shumë të frekuentuar të Tiranës, u jep Klienteve një akses të lehtë për të zbuluar qytetin dhe gjithashtu afër një qendre tregtare shumë të njohur të quajtur. Ring center

Dekoruar dhe me komoditete të rehatshme, qëllimi eshte të ndiheni si në shtëpinë tuaj. Vetëm 10 minuta larg nga qendra e qytetit, Ndertesa e është e rrethuar nga shumë kafene, dyqane, qendër tregtare, Stacion Nderkombetar autobuzi dhe gjithçka që ju nevojitet. Apartamenti është në një lagje urbane dhe të preferuar, megjithatë ofron relaks për mysafirët. Ndodhet ne Katin e peste me ashensor

Check in : Ora 13:30 (Minimum)

Check Out : Ora 11:00 (Maksimumi)

Enjoy the comfort that this new apartment has to offer. Situated in a very frequented area of Tirana, it gives guests an easy access to discover the city and also near by a very known Shopping mall Called . the Ring Center.
Brightly decorated with comfortable amenities, its purpose is to feel like at home. Only 10 minutes away from the city center, it is surrounded by a lot of cafés, shops, Shopping mall , bus satiation , and everything that you will need. The apartment is in an urban and busy neighborhood, yet offers relaxation to the guests. It on the Fifth Floor and elevator is Available

The space
The space is Perfect for 2 or 3 People. Family or friend. There are included or the amenities that you need for long- and short-term stays.

Guest access
Guests will take e video from the host which will give them the detailed information’s how to go to the Apartment. the apartment is on the 5th floor and there is elevator available


AMENITIES

Basic

Bathroom

Hair dryer

Shampoo

Bedroom and laundry

Washer

Essentials

Towels, bed sheets, soap, and toilet paper

Iron

Hangers

Entertainment

TV

Heating and cooling

Air conditioning

Home safety

Smoke alarm

Internet and office

Wifi

Location features

Private entrance

Separate street or building entrance

Parking and facilities

Free parking on premises

Gym

Services

Breakfast

Breakfast is provided

Long term stays allowed

Allow stay for 28 days or more

This place may not have a carbon monoxide detector. Reach out to the host with any questions.

Oven

Guest access

Smart lock

Available throughout the listing

Dedicated workspace

Kitchen and dining

Kitchen

Space where guests can cook their own meals

Logistics

Long term stays allowed

Allow stay for 28 days or more

Luggage dropoff allowed

For guests’ convenience when they have early arrival or late departure

Bed and bath

Hair dryer

Shampoo

Hangers

Outdoor

Patio or balcony

Safety features

Smoke alarm

Carbon monoxide alarm

Categories
Apartments

Modern Central Apartment(4000 ALL / 33 EUR per night) Sheshi Skenderbej

Rooms & guests

Property Type: One bedroom living room and bathroom apartment

Bedroom Types: One Bedroom

Beds: Double Bed one sofa

Bathrooms: 1

Max Adults: 3

Moderne dhe komode, e rinovuar së fundmi dhe me një pamje mahnitëse të qytetit, apartamenti ndodhet në një zonë të gjelbër të qetë dhe qendrore të Tiranës. Apartamenti ofron një krevat dopio, AC, një TV me ekran të sheshtë, frigorifer, lavatriçe, WIFI Apartamenti eshte ne katin e 5-te. Rezidenca është më pak se 50 sekonda në këmbë nga Sheshi i Skënderbej. Vendndodhja eshte perfekte nëse doni të keni një apartament qendror modern

Hapsira

Hapësira është Më shumë se e mjaftueshme për një çift ose 3 persona dhe ofron të gjitha lehtësitë që mund t’ju nevojiten për të shijuar një qëndrim afatgjatë ose afatshkurtër

Qasja e vizitorëve

Eshtë shumë e lehtë për vizitorët sepse godina ndodhet në një nga zonat më të frekuentuara në Tiranë, shumë pranë nga qendra historike.

Gjëra të tjera për t’u shënuar

Ju duhet ta dini paraprakisht se kati i parë dhe ndërtesa janë të përkohshme në rindërtim, por kjo nuk do të thotë që nuk është e lehtë të arrihet në apartament. Gjithashtu apartamenti eshte ne katin e peste dhe duhet te gjisni shkallet

Check in : Ora 13:30 (Minimum)

Check Out : Ora 11:00 (Maksimumi)

Modern and cozy, recently renovated and with an amazing city view, the apartment is located in a quiet and central green area of Tirana. The apartment offers a double bed, AC, a flat-screen smart TV, fridge, microwave, washing machine, WIFI .The apartment is in the 5th floor. The residence is less than 50 seconds walking distance from Skanderbeg’s Square. Its the Prefect Location if you want to have a central Capital Modern Apartment

The space
The space is More then Enough for one couple or 3 people and offers all the amenities you may need to enjoy a long-term or short term stay

Guest access
its Very easy for the guest to access because the building is located in one of the most frequented areas in Tirana , very near by the historical center.

Other things to note
You must know in advance that the first floor and the building are temporary in reconstruction but that doesn’t mean that is not easy to reach the apartment

AMENITIES

Basic

Wifi

Available throughout the listing

Air conditioning

Cable TV

TV

Dedicated workspace

Essentials

Towels, bed sheets, soap, and toilet paper

Hot water

Iron

Ethernet connection

Facilities

Paid parking lot off premises

Dining

Kitchen

Space where guests can cook their own meals

Philips refrigerator

Guest access

Private entrance

Separate street or building entrance

Logistics

Long term stays allowed

Allow stay for 28 days or more

Bed and bath

Hair dryer

Body soap

Hangers

Bed linens

Extra pillows and blankets

Shampoo

Outdoor

Patio or balcony

Safety features

Smoke alarm

First aid kit

Categories
Apartments

Cute Studio Apartment(3000 ALL / 25 EUR per night) Shkolla Sami Frashri

Rooms & guests

Property Type: One Studio Apartment

Bedroom Types: Bedroom Living room and Kitchenet in one Area

Beds: Double Bed one sofa

Bathrooms: 1

Max Adults: 3

Apartment. ndodhet ne nje nga zonat me te frekuentuara te Tiranes , ne zonen e Rugges se barrikatave , shume prane shkolles sami frashri si dhe qendres historike te Tiranes. Apartamenti ndodhet ne katin e dyte te nje ndertese ne nje lagje te qete, eshte i formuar nga nje ambien ndenje ngrenie dhe me nje pjese hapsire per te fjetur e cila ka nje ndarje interesante.

Eshte nje ambient perfekt per 2 deri ne 3 veta si dhe mund te ofrohet me cmim ekonomik per qendrimet afatgjate.

Check in : Ora 13:30 (Minimum)

Check Out : Ora 11:00 (Maksimumi)

This is a Perfect Cozy and relaxing Studio Apartment located in one of the most frequented Areas of Tirana only 5 minutes Walking distance from the Historical Center. The Apartment is on the second floor of a modern Building. There is also Elevator Available. There are all the Amenities included for short term and long terms stays. There is Cable TV, Wifi Internet Hot water air conditioner and heater.

The space
The space is Perfect for 2 or 3 People. Family or friends. There are included or the amenities that you need for long and short term stays.

Guest access
Guests will take e video from the host which will give them the detailed information’s how to go to the Apartment. the apartment is on the 5th floor and there is elevator available

Other things to note
Usually i send to my guests a video how to check in or they come to our information office located on the center of Tirana.

AMENITIES

Basic

Bathroom

Hair dryer

Shampoo

Bedroom and laundry

Washer

Essentials

Towels, bed sheets, soap, and toilet paper

Iron

Hangers

Entertainment

TV

Heating and cooling

Air conditioning

Home safety

Smoke alarm

Internet and office

Wifi

Available throughout the listing

Dedicated workspace

Kitchen and dining

Kitchen

Space where guests can cook their own meals

Location features

Private entrance

Separate street or building entrance

Parking and facilities

Free parking on premises

Gym

Services

Breakfast

Breakfast is provided

Long term stays allowed

Allow stay for 28 days or more

This place may not have a carbon monoxide detector. Reach out to the host with any questions.

Oven

Guest access

Smart lock

Logistics

Long term stays allowed

Allow stay for 28 days or more

Luggage dropoff allowed

For guests’ convenience when they have early arrival or late departure

Bed and bath

Hair dryer

Shampoo

Hangers

Outdoor

Patio or balcony

Safety features

Smoke alarm

Carbon monoxide alarm

Categories
Apartments

Durres Beach Apartment (3000 ALL / 25 EUR per night)

Rooms & Guests

Max Adults: 2

Vetëm 30 sekonda në këmbë nga plazhi bregdetar i Adriatikut, ky apartament i ri me pushime në plazh është i mobiluar në një standard të mesëm dhe është i pajisur plotësisht me gjithçka që ju nevojitet për një pushim relaksues për një familje apo miq, i vendosur në zonën më të frekuentuar të Durrësit Plazhi (afër me 5 yjet Adriatik Hotel) në një vend shumë të favorshëm, me shumë bare, restorante, tregje, etj.

Just 30 seconds walk away from the Adriatic seaside beach, this brand new holiday beachfront apartment is furnished to a medium standard and is fully equipped with everything you need for a family or friends relaxing holiday, situated in the most frequented area of the Durresi Beach (near by with the 5 stars Adriatic Hotel) in a very favorable place, having many bars, restaurants, markets, etc.

The space
There is a public Bus which go to the city of Durres . the bus station is only 10 minutes walking from the flat , or you can use taxi for a very cheap price .
the Main Boulevard in the main road is now friendly for pedestrian, that means that you can have nice walks in the afternoon and very amazing walks in the morning time near the beach

AMENITIES

Basic

Wifi

Available throughout the listing

Air conditioning

TV

Dedicated workspace

A table or desk with space for a laptop and a chair that’s comfortable to work in

Essentials

Towels, bed sheets, soap, and toilet paper

Hot water

Facilities

Free street parking

Dining

Kitchen

Space where guests can cook their own meals

Cooking basics

Pots and pans, oil, salt and pepper

Dishes and silverware

Coffee maker

Refrigerator

Stove

Guest access

Private entrance

Separate street or building entrance

Logistics

Long term stays allowed

Allow stay for 28 days or more

Bed and bath

Hair dryer

Hangers

Shampoo

Location

Lake access

Safety features

First aid kit